ماندن وضعیت اخر

Transactional Analysis  که از دیدگاه روانشناختی، بهترین سیستمی است که تا به امروز به منظور فهمیدن و توصیف رفتار انسانی تدوین شده است. اگر چه پژوهش های گسترده در رشته فیزیولوژی مغز دائماً اطلاعات جدیدی از اسرار ذهن انسان در اختیار ما قرار می دهد، اما «تحلیل رفتار متقابل» هنوز هم برای کسانی که می خواهند درکی عملی از رفتار خود به دست آورند مفید است و نشان می دهد که چگونه همه می توانند اگر بخواهند، تغییر کنند.

در فصل اول این کتاب با عنوان اگر من «خوب» هستم – شما «خوب هستید» پس چرا احساس «خوب» نمی کنم با چند مثال می خوانیم که چطور گاهی از کارها در رفتارمان اظهار تأسف می کنیم و خود خوری می کنیم، خوب است که از سر شروع کنیم. گذشته همیشه با ماست، با همه لحظه های بد و خوبش، با همه احساس هایی که با آن لحظه های خوب و بد توأم بودند. احساس های خوب گذشته، یادآور لحظاتی طلائی اند که گه گاه با به خاطر آوردنشان می خواهیم از شادی بال در آوریم. اما آنچه معمولاً بیشتر به ذهنمان فشار می آورد احساس های بد است، احساس های غم است. احساس های دردناک، مناعت نفس را زنگار می زند. چه بسا روزی از خواب بیدار شویم و احساس کنیم که عرش را سیر میکنیم. ولی گاهی فقط در عرض یک ثانیه، یک اخم، یک بی احترامی، یا یادآوری یک شکست، می تواند همه چیز را خراب کند. و این احساس گاهی همه روز طول می کشد، ممکن است  ده ها کتاب درباره رفتار و انگیزش و تسکین های روحی خوانده باشیم. ممکن است درون نگری و آینده نگری و گذشته نگری داشته باشیم، ولی همین که یک نفر پا روی دممان می گذارد، یا مصیبت آغاز می شود، همه این ها می تواند از ذهنمان خارج شود و به جایش احساس های بد تا مغز استخوانمان نفوذ کند و همه نداهای عقل را که می توانست به ما اطمینان و امید بدهد که زندگی می تواند دوباره خوب شود، از وجودمان بیرون براند. بیشتر ما عوارض این حالت را می شناسیم:

بی حوصلگی، افسردگی، بی تفاوتی، بی خوابی، آه کشیدن، کار زیاد و عدم رغبت به انجام آن، بی برنامه گی، غم، عدم اشتیاق ، تنهایی و خلاصه؛ خالی بودن.

اما خوبی کار در این است که اگر چه نمی توانیم جلوی احساس های بد را بگیریم، می توانیم از ماندنشان جلوگیری کنیم. این کتاب تنها درباره راه رهایی از دست احساس های بد پس از پیدایی آنها نیست، بلکه راه یافتن احساس های خوب هم هست. کتابی است درباره دوست داشتن و حرف زدن و گوش کردن و خواستن و دادن و گرفتن و تعیین مقصد و لذت بردن از سفر زنـدگی. زنـدگی تنها سفری است که یقیناً در این دنیا در پیش داریم، و می توانیم علی رغم کمبودهای خود و نواقص دنیایی که در آن به سر می بـریم، کاری کنیم که سفر خوبی باشد. در ادامه فصل اول چهار وضعیت زندگی «من «خوب» هستم – شما «خوب» هستید و ... «کودک» بودن یعنی چه؟ با مثال توضیح داده می شود.

«تحلیل رفتار متقابل» چیست؟

نماد های «تحلیل رفتار متقابل» سه دایره است که هر یک نمودار یک قسمت از شخصیت یک انسان است: «والد» و «بالغ» و «کودک» یک «رفتار متقابل» (یا تبادل) واحد اصلی رفتار است.

شما چیزی به کسی می گویید یا کاری انجام می دهید و در مقابل آن طرف چیزی به شما
می گوید یا کاری انجام می دهد. «تحلیل رفتار متقابل» فهمیدن این واقعیت است که کدام یک از سه قسمت شخصیت شما این تبادل رفتار را شروع می کند و کدام یک از سه قسمت شخصیت شما پاسخ می دهد.

پایه گذار مبحث «تحلیل رفتار متقابل» دکتر اریک برن است. تحلیل رفتار متقابل براین اساس است که همه ما سه شخصیتیم در یک قالب. گاهی مانند بچه کوچکی رفتار می کنیم که در گذشته بودیم، گاهی به صورت والدی که حرکاتش شبیه حرکاتی است که در والدین خود مشاهده می کردیم و گاهی نیز مانند فردی واقعیت گرا که اطلاعاتی کسب می کند و آن اطلاعات را به جریان می اندازد و فکر می کند ،تجزیه و تحلیل می کند و پیش بینی می کند. یا در هر لحظه از زندگی خود، در یکی از این سه حالت هستیم. در یک آن می توانیم از یکی به دیگری تبدیل شویم. در این تغییر، همه چیز ما تغییر می کند. ظاهر جسمی و صدا و طرز تنفس و کلمات و حرکات و ... این حالت ها نقش نیست، بلکه واقعیت است.

تعریف سه مفهوم «والد» و «بالغ» و «کودک» در اینجا مرور می شود.

واقعیت هایی درباره احساس ها:

1-    هر شخصی منحصر به فرد است:

دریافت­ها و احساس های ما مثل تاریخچه زندگی ما منحصر به فرد است. از آنجا که احساس های ما منحصر به فرد است، هر چقدر هم که تلاش کنیم باز نمی توانیم به قدر کافی آن را با کلمات تشریح کنیم. شاید بتوان گفت که ریختن احساس ها در قالب کلمات مثل این است که کسی بخواهد آهنگی را نقاشی کند. یا تابلویی را بخواند.

2-   احساس ها واقعی هستند:

احساس ها معلوماتی هستند مستقیم و غیر قابل انکار. از لحاظ اخلاقی احساس ها نه خوب هستند و نه بد. رویدادها و حقایق وجودی ما هستند. کاری که ما با آنها می کنیم ممکن است خوب یا بد باشد. اما احساس ها را نمی توان با میزان ها و معیار های اخلاقی قضاوت کرد. احساس ها نا خواسته برای ما اتفاق می افتند. بطور ذهنی احساس ها خوب یا بد احساس می شوند.

3-  می توانیم احساس های­مان را تغییر دهیم:

این کار به طور مستقیم از راه تصمیم گیری یا از راه تفکر بسوی حالتی از مسرت پایدار امکان پذیر نیست. تنها راه تغییر احساس ها شناخت منشاء آنها و بعد تغییر رفتار است. بخش بیشتر این کتاب مربوط است به اینکه چگونه می توان به این راه دست یافت.

4-   همه ما یک روز کودک بودیم:

تجربه امروز ما با عبور از رویدادها و احساس­های کودکی که با جزئیات کامل ضبط شده اند، پالایش یافته است. ممکن نیست در حال حاضر ما احساس هایی داشته باشیم که با احساس های ضبط شده نظیر آن در گذشته «نامرتبط» باشد.

 

جمع بندی خودمان

با رفتار متقابل ما خودمان را افشاء می کنیم. «تحلیل رفتار متقابل»(تحلیل تبادلی) وسیله ای عالی برای طبقه بندی است که بوسیله آن می توانیم «والد» و «بالغ» و «کودک» خود را تشخیص دهیم و بفهمیم که هر یک چگونه خود را در رفتار های متقابل افشاء می کنند.

هدف نهایی «تحلیل رفتار متقابل» این است که شخص را قادر سازد که بتواند آزادی انتخاب داشته باشد.

هدف این کتاب استفاده از ابزار «تحلیل رفتار متقابل» برای مقابله با احساس های بد و ایجاد احساس های خوب است.

احساس های خوب انرژی لازم را برای تجدید قوا در سفر زندگی فراهم می سازد. بسیاری از مردم محصور در احساس های بد، هر روز بیش از پیش انرژی خود را از دست می دهند. ناکامی و وابستگی و سر در گمی در واقع می تواند ما را کم کم از پا در آورد و برنامه های ما را خراب کند و ارتباط ها و پیوندهایی را که طالب آن هستیم در هم بشکند و نهایتاً ما را به اعماق سرخوردگی و یأس بکشاند که احساس کنیم مطلقاً بیهوده ایم. شایع ترین علت احساس های منفی، شکست در انطباق و سازگار کردن خود با شرایطی است که اساساً تصور می کردیم برای «خوب» بودن باید به آن عمل کنیم. همان «اگر» های مهمی که «مشتی اصول و قواعد کلی حاکم بر زندگی ما» هستند.

 

فصل دوم:  می توانی «خوب» باشی اگر

بیشتر ما با این ندا بزرگ شدیم: دوستت دارم اگر ...

و بدین ترتیب، ما عملاً به تدریج باورمان می شود که می توانیم با رفتار خوب محبت بخریم، یا جایزه بگیریم. اگر ما بتوانیم کودکان خود و نسل آینده را با محبت بدون قید و شرط بزرگ کنیم، این کودکان هرگز از زندگی یا مرگ نخواهند ترسید.

 

پیام های مضاعف متناقض

ما از شش منبع اصلی پیام دریافت می کنیم: از (1) «والد» و (2) «بالغ» و (3) «کودک» مادر و از (4) «والد» و (5) «بالغ» و (6) «کودک» پدر.

گاهی تلاش برای انجام پیام های متناقض ما را به تنگنا و افسردگی می کشاند.

«تقدیر» روی زندگی ما سنگینی می کند. ولی چیزهایی هم هست که امروز می تواند از نو به دست آورد. خوبی کار در این است که ما می توانیم «فکر کنیم». فکر کردن فی نفسه چیزهای بدیع و تازه به وجود می آورد. کنترل همه چیز از ما ساخته نیست، ولی می توانیم بعضی چیزها را کنترل کنیم. اگر ما بخشی از مسأله هستیم می توانیم بخشی از جواب هم باشیم. این است مبارزه خلاق بودن و احساسات داشتن و ماندن در وضعیت «خوب» .

گفتگوی درونی: گفتگوی درونی را می توان به بهترین وجه بعنوان انتقال آگاهی از اینجا و اکنون (درک «بالغ») به آنجا و آنوقت (صحنه قدیمی گفتگوی والد – کودک) توصیف کرد.

گفتگوی های درونی ما هم منحصر به فرد است و می تواند ما را از زمان حال جدا کند و به گذشته بکشاند.

یکی از سودمند ترین ویژگی های «تحلیل رفتار متقابل» (تحلیل تبادلی) این است که به ما اجازه می دهد که عملاً «ببینیم» چه می گوییم و کدام قسمت از شخصیت ما حرف می زند. ما همچنین می توانیم نمودار مواقعی را که گفتگوی درونی بر ما مستولی می شود و ما را از صحنه خارج می سازد روی کاغذ بیاوریم.

تصویر های گویا: نمودار های تبادل رفتار

وقتی که دو نفر با هم صحبت می کنند، در واقع شش نفر حضور دارند:

«والد» و «بالغ» و «کودک» هر یک از آنها. منظور از «تحلیل رفتار متقابل» آن است که معلوم شود کدام جنبه از شخصیت من - «والد» ، «بالغ» ، «کودک» - ایجاد انگیزه کرد  کدام جنبه از تو پاسخ داد. از آنجا که تبادل رفتار را می توان عملاً با نمودار نشان داد، دو قانون ارتباطی را می توان به نحو زیر بیان کرد:

1-    هر گاه حامل های محرک و پاسخ در نمودار موازی یکدیگر باشند، رفتار متقابل مکمل است و می تواند تا بی نهایت ادامه پیدا کند.

2-   هر گاه حامل های محرک و پاسخ در نمودار متقاطع باشند، ارتباط قطع می شود.                  

 


 

                       

 


 

                  

به حساب نیاوردن: نوع دیگر تبادل رفتار، بریدن است.

این همان تبادل رفتاری است که طی آن گفتگوی درونی وارد می شود و ما را از کسی که در آن لحظه با او هستیم جدا می سازد.

در ادامه این فصل «آدم های خوب» و «عزیزها» معرفی می شوند:

برای شناخت بهتر «آدم های خوب» راه های گوناگونی است.

چند نمونه زیر وسیله ای است سودمند برای خود شناسی.

1-    «آدم های خوب» لطیفه ها و اسم آدم ها را نمی توانند به خاطر بسپارند.

2-   آدم هایی که نه نمی گویند.

3-  اگر نمی توانی درست حرف بزنی، اصلاً حرف نزن.

آیا آدم های بد بهترند؟

نقطه مقابل مطلوب «آدم خوب»، «آدم بد» نیست، بلکه «انسان خوب» است.

 

فصل چهارم: کنترل احساس ها از راه «ردیابی».

 در این فصل به بررسی این مطلب پرداخته می شود که چگونه می توان نیروی گفتگوی درونی را کاهش داد تا بتوان با رهایی از قدرت مسلط گذشته، زندگی کنونی را آرام و لذت بخش ساخت.

ما نمی توانیم گفتگوی درونی را با نیروی اراده متوقف کنیم. حتی اگر به این نتیجه برسیم که خود آگاهی مداوم، از درونمان بر روابطمان با دیگران اتراتی ویرانگر دارد.

فرآیند «ردیابی» سه نتیجه مفید دارد: اولاً با استفاده از این روش احساس های دردناک تسکین می یابد، زیرا «ردیابی» روشی است برای حل مسأله، که به «بالغ» نیاز دارد. وقتی که «بالغ» را به کار می اندازیم، نوارهای «والد» و «کودک» از چرخش باز می ایستد، و دست کم تا زمانی که «ردیابی» ادامه دارد گفتگوی درونی متوقف می شود و وقتی مشغول حل مسأله هستیم، احساس احمق بودن نمی کنیم. احساس های جدید از کارهای جدید ناشی می شود و این خود هدف «ردیابی» است. ما نمی توانیم گذشته را تغییر دهیم، ولی می توانیم خودمان را در حال حاضر تغییر دهیم.

هفت مرحله «ردیابی»

برای این کار لازم است که با احساس های واقعی خودمان سر و کار داشته باشیم و در عین حال احساس های بد را نیز ردیابی می کنیم، زیرا این دسته از احساس ها برای ما مسأله ساز است.

 

مرحله اول: ناراحتم

این اعتراف در آغاز کار لازم است. به بیشتر ما از ابتدا یاد داده اند که منکر احساس هایمان بشویم. شرایط فرهنگی نیز در توانایی ما برای اعتراف به احساس ها تأثیر دارد. احساس ها به هر حال بیرون ریخته می شود چه با کلمات، چه با هیأت زبان، و چه به درون بدن ما. واقعیت مهمترین ابزار درمانی ماست. احساس ها واقعیتی است مقدماتی، دانش مستقیم ماست از زندگی درونی خودمان،  اعتراف به احساس ها اولین گام برای تغییر است.

مرحله دوم: کدام قسمت از من جریحه دار می شود؟

مرحله سوم: بهترین کلمه برای توصیف ناراحتی ما چیست؟

مرحله چهارم: این اواخر چه اتفاقی افتاد که موجد این احساس بود؟

مرحله پنجم: «والد» شما چه می گوید و «کودک» شما چه پاسخ می دهد؟

کمال گرایی کمر هر گونه کوشش را می شکند: «اگر نمی توانی درست انجامش بدی، اصلاً انجامش نده».

مرحله ششم: حالا چه کارهایی می توانیم بکنیم که متفاوت باشد؟

«ردیابی» می تواند در ساختن بینشی گسترش یابنده نسبت به نقاط قوت و ضعف خودمان به ما کمک کند و جنبه تسلط بر خویش را افزایش دهد.

مرحله هفتم: دفعه بعد چه کاری می توانم بکنم که متفاوت باشد؟

وقتی اجازه دادیم زخم کهنه خاطره های گذشته سر باز کند، بهتر می توانیم از آسیب
پذیری های مان آگاه شویم.

می توانیم امکانات مختلفی در زمان حال داشته باشیم. این که هیچ کس اهمیت نمی دهد یا نمی فهمد دروغ است. همه این طور نیستند. بعضی ها نمی فهمند و بعضی ها می فهمند. ما می توانیم کسانی را که می خواهیم احساس های­مان را با آنها در میان بگذاریم انتخاب کنیم. می توانیم پاسخ ها را از راه مشاهده اعمال دیگران و گوش کردن به حرف های آنها پیش بینی کنیم. می توانیم از ظرفیت آنها برای دوستی و تفاهم آگاه شویم و در آینده برای کسب آرامش با کسانی معاشرت کنیم که از ظرفیت لازم برای دوستی و تفاهم بر خوردارند. کافی است بسادگی «بالغ» خود را در جهت فهمیدن و پیش بینی به کار اندازیم و بدین ترتیب از «کودک» خود در مقابل ناراحتی های بعدی حمایت کنیم.

«ردیابی» ما را قادر می سازد که نقاط ضعف خود را بشناسیم ،موقعیت هایی – را که در آن، این نقاط ضعف ما را در معرض ناراحتی بیشتری قرار می دهند پیش بینی نماییم. ما نمی توانیم نوارهای قدیمی را پاک کنیم ولی می توانیم از موقعیت هایی که در آن، این نوارها می توانند در زمان حال بر ما چیره شوند، آگاه باشیم. این کار اساساً احتیاج به تصمیم و عمل دارد و نهایتاً عمل است که نوش داروی احساس های دردناک است. بنابراین، احساس «خوب» داشتن نتیجه فهمیدن و عمل کردن است. این یکی از وظایف عمده «بالغ» در انجام آن چیزهایی است که برای احساس «خوب» داشتن باید انجام داد.

فصل پنجم: به سر در گمی خود خاتمه دهید

اگر به اندازه کافی صبر کنیم، قسمت هایی از حالت سر در گمی ما نیز خود بخود رفع می شود، ولی اگر مکانیسمی داشته باشیم که این کار را سریعتر انجام بدهد، البته در وضعیت بسیار بهتری قرار می گیریم. نخستین گام لازم برای تفکیک، تشخیص سر در گمی موجود در «بیرون از ما» یعنی در دنیای خارج از سر در گمی «درون ما» است و این نه فقط شامل پیام های متناقض «والد» می شود، بلکه خواسته های «کودک» و همچنین جمع بندی های «بالغ» از واقعیت و حقایق را نیز در بر می گیرد. ولی ما باید و می توانیم با هر دو مقابله کنیم.

سر در گمی در دنیای درون

بعضی از مردم آنچنان سر در گم هستند که قدرت استفاده از «بالغ» خود را به کلی از دست داده اند، فکرشان کار نمی کند و احتیاج به درمان دارند. بعضی دیگر فکر می کنند و از «بالغ» شان استفاده می کنند  و خودشان می توانند با یادگیری روش های «جداسازی» مشکلات را از پیش پا بردارند.

ما برای آنکه بتوانیم سر در گمی دنیای بیرون از خود را از سر در گمی درونی خود جدا سازیم، به یک «بالغ» سالم و کار آمد نیاز داریم. نقص فلج کننده «بالغ» ممکن است ناشی از زخم­های روانی مکرر در سنین کودکی باشد.

 

گوناگونی سر در گمی

بخش بزرگی از سر در گمی ما ناشی از زیادی بار، و قسمت اعظم بار زیاد ما ناشی از سر در گمی است.

روش­های مؤثر و غیر مؤثر برای مقابله با سر در گمی :

روش­های مؤثر

1- فکر کنید.

2- حرف بزنید.

3- بخواهید موضوع روشن شود.

4- بنویسید.

5- برای اطلاعات بیشتر پیش متخصص بروید.

6- تمرین کنید که دقیق باشید.

7- تصیم های بزرگ بگیرید تا به بسیاری از تصمیم های کوچک روزانه و تکراری نیاز نداشته باشید.

8- عدم قطعیت را بپذیرید.

 

این کتاب شما را تشویق می کند که توانایی های خود را برای تصمیم گیری به کار بیندازید و در فراز و نشیب زندگی، دست در دست دیگر دلیران در جستجویی مبتنی بر همکاری و محبت، در پی یافتن معنی  و مفهوم شادی آفرین زندگی به پیش بروید.

انجام این کار به معنی کاملاً انسان بودن است، یعنی همان چیزی که ما به خاطرش خلق شدیم.

 

فصل ششم: حمایت «بالغ» در مقابل حمایت «والد»

تمایل ما باز گشت به شکل های اولیه حمایت است که آموخته ایم، یعنی حمایت «والد» که گرچه در مورد هر یک از ما ویژگی خاص خود را دارد ولی می توان آن را به اشکال زیر تعمیم داد:

حمایت «والد»: کناره گیری – ارعاب - روشنفکر نمایی - مناسک  

حمایت «بالغ»: چشم در چشم دوختن - ناصیه خوانی (باطن بینی) - پیش بینی – اختیار - قرار دادها

فصل هفتم: مسدود کننده های «والد»

بعضی روزها از روزهای دیگر بدتر است. کار «بالغ که مقابله با احساس های بد است به خوبی پیش نمی رود و ناگهان انبوهی از احساس های بد بر ما غلبه می کند. عاجز می شویم. مأیوس می شویم. احساس پوچی می کنیم. اگر خودمان را تنبیه کنیم، «بالغ» کاملاً از کار می افتد و ما دیگر حتی نه می توانیم به «ردیابی» فکر کنیم و نه به رفتار متقابل و حمایت «بالغ» قدرت پیش بینی و درون بینی و درک ماوقع را نیز از دست می دهیم.

1)      فرم تن را تغییر بدهید.

2)     در اینجا و اکنون باشید.

3)    فکر بدترش را بکنید.

4)    تقلای جسمانی.

5)    مفرّی برای خود داشته باشید.

6)     کمی موسیقی خوب گوش کنید.

7)    فکر تان را به چیز دیگری معطوف کنید.

8)    با یکی حرف بزنید.

9)     دیگران را در نظر داشته باشید.

10)   جلو آئینه برای خودتان شکلک در بیاورید.

11)   یک چرت بخوابید.

12)  دعا بخوانید.

 

فصل هشتم: نوازش

نوازش یعنی وارد شدن به آگاهی فرد دیگر. نوازش چیزی است که «کودک» ما احساس می کند. بیشتر نوازش ها به انسان احساس خوبی می دهند. انرژی می بخشند. نوازش ما را زنده نگه می دارد. ابراهام مزلو نوازش را محرک ارجع می نامد و آن را در سلسله مراتب نیازهای انسان هم ردیف غذا و آب می داند.

نیاز افراد به نوازش متفاوت است. شدت عطش و نیاز ما به نوازش ظاهراً بستگی دارد به میزان نوازشی که در کودکی دیده ایم. تا زمانی که در محدودة منطقه تسلّی خود بمانیم. اوضاع نسبتاً خوب پیش می رود. وقتی میزان دریافت نوازش به پایین تر از حد محدودة منطقه تسلی تنزل می کند، افسردگی عارض می شود.

مردم گذشته : یکی از منابع نوازش یادآوری و تکرار نوازش های گذشته است.

مردم امروز: ما هر روز به نوازش تازه ای نیاز داریم.

دادن نوازش: نوازش یک شخص یعنی برآوردن خواسته او. نوازش، در اساسی ترین شکل خود یعنی وارد شدن به دنیای آگاهی شخص.

«عالی ترین هدیه ای که یک فرد می تواند به فردی دیگر ارزانی دارد، حضور بی ادعای خود اوست». (پروفسور ادسون کالدول)

بهترین تأییدی که می توانیم به دیگران بدهیم، اولاً آگاهی از حضور آنهاست، و سپس دادن پاسخی بر اساس آنچه می گویند و می کنند.

 

اشکال نوازش

با فرض داشتن آگاهی و تمایل صادقانه به زندگی با دیگران در جامعه، باید دید که، چه شکلهایی از نوازش را می توان به کار گرفت؟

1-      چشم در چشم دوختن.

2-     گوش بدهید.

یکی از روشهای نوازش افراد معلول پرس و جو از علت معلول شدن آنهاست، نه نادیده گرفتن آن. سپس، در صورت لزوم می توانیم بپرسیم که آیا کاری از دست ما برای آنها ساخته است یا نه؟

3-    سوال کنید.

4-    از اسم افراد استفاده کنید.

5-    تو داری نکنید.

6-     مردم دار باشید.

7-    دفترچه آدرس ها، چند کارت پستال و یک خود نویس یا خود کار با خودتان داشته باشید.

8-    برنامه ریزی کنید.

9-     اجازه ندهید شما را نا دیده بگیرند.

10-   خودتان را نگیرید.

11-   برکت  نتیجه حرکت است.

12-  سنگ بزرگ بر ندارید.

 

فصل نهم : چه می خواهید؟

 

فصل دهم: برای تغییر کردن، چه چیزهایی لازم است؟

فقط می توانیم خودمان را تغییر بدهیم.

خواستن اولین قدم است

تغییر مستلزم  انرژی  است . مردم نیرو دهنده هستند.

هالبروک جکسون: شادی شکلی است از شهامت.

فصل یازدهم: نگه داشتن مردم

فصل دوازدهم: «پس راندن والد»

فصل سیزدهم: اختیار دار وقت خود باشید.

ماندن در وضعیت خوب یعنی اختیار زندگی خود را در دست داشتن و اختیار زندگی را در دست داشتن یعنی اختیار دار وقت خود بودن.

فصل چهاردهم: ساختن بچه ها

در این فصل نکات ارزنده ای راجع به این که « والد خوب یعنی چه ؟» می خوانیم.

فصل پانزدهم : دانستن و جرأت کردن

/ 0 نظر / 3 بازدید