گریه همراه با تسلیم

گریه ی همراه با تسلیم

پیامبر گرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله ) در مرگ فرزند شیرخواره ی خود ابراهیم که 20 ماه بیشتر نداشت ، گریه ی زیادی نمودند به حدی که موجب اعتراض برخی از اصحاب شد : یا رسول الله شما همواره به ما می فرمایید در مرگ عزیزانمان صبر پیشه کنیم و بی تابی ننماییم . پس چرا خود شما . . . ؟
پیامبر فرمود : قلب می سوزد و اشک جاری می شود ولی سخن ناحق بر زبانم جاری نمی شود
یعنی : من هم انسانم و عاطفه دارم . اینطور نیست که هر چه ایمان انسان بیشتر شود ، سنگدل تر گردد ! انسان های کامل در همه صفات حتی رحم و رأفت کامل هستند . من که به شما می گویم : گریه و بی تابی نکنید . چون گریه ی شما غالبا گریه اعتراض و شکایت است و گرنه اگر مانند من دردل راضی به رضای الهی و تسلیم مُقدّرات او باشید ، گریه نه تنها عیب نیست بلکه نشانگر رحمت و رأفت است . حضرت یعقوب هم آنقدر در فراق یوسف گریست تا نابینا شد ولی می گفت : ( انّما أشکو  حُزنی و بثّی إلی الله ) از خدا شکایت کردن بد است نه به خدا شکایت نمودن
شما که گریه می کنید ، در لابلای آن می گویید : ای خدا ، من چه گناهی کرده بودم که بچه ام رو ازم گرفتی ؟ ترجمه ی این جمله این میشه که : ای خدا ، چرا این قدر ظالمی ؟! چون بدون اینکه گناهی کرده باشم ، آزارم دادی !
گاهی هم رویتان نمی شود به زبان بیاورید ولی زبان حالتان همین است !
یادمه که یکی از رفقا می گفت : برادرم از دنیا رفته بود و ما تازه از خاک سپاری جنازه اش برگشته بودیم . فضای خانه آکنده از غم و اندوه و حزن بود . هر چند لحظه بغض یکی می ترکید و صدای گریه اش خانه را پر می کرد و به دنبال گریه ی او بقیه نیز به گریه می آمدند . از همه بیشتر مادربزرگم که خیلی به نوه اش علاقه داشت گریه و زاری می کرد . ناگهان جمله ای گفت که همه ی حاضرین غمگین و گریان به خنده افتادند ! همینجوری که روی پاهاش می زد ، گفت : ای خدا ، مگه دستم بهت نرسه ، می دونم چی کارت کنم !

/ 14 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهمن

سلام در زمین عشقی نیست که زمینت نزند، آسمانرا دریاب !...

سلمان88

یاهوتو روشن کن

انجمن فرزانگان کویر

با سلام ……..خود شما هیچ کمکی به من نکردید از داد و داد اینهمه گفتند و نکردند یا رب چقدر فاصله دست و زبان ماست انجمن فرزانگان کویر

پرویز کهندل

باسلام خدایا ما را با آزمایش های سخت وجگر سوز امتحان مکن. الهی آمین

ثریا

کاش همه ما بتونیم در برابر مصائب زندگی صبور باشیم

سامی

تولدت مبارک دوست عزیز

من و عزیزم

خدا کمکمون کنه تو تمام مشکلات صبر داشته باشیم