مطالبی در باره استجابت دعا

گاهی ما شرّ خود را از خداوند می‌طلبیم و آگاه نیستیم که این، شرّ برای ما محسوب می‌شود در حالی که خداوند همیشه خیر انسان را می‌خواهد. اگر ما دعایی بر خلاف مصلحت خود کنیم اگر چه استجابت نمی‌شود ولی ثواب آن برای آخرت ما ذخیره خواهد شد و عوض آن در آخرت نمایان خواهد شد به نحوی که انسان آرزو می‌کرد هرگز دعاهایش در دنیا مستجاب نمی‌شد.

دعا هرگز به معنای تعطیلی قوای انسانی و فعالیت او نیست یعنی دعا هرگز جانشین عمل نمی‌شود بلکه مکمل عمل خواهد بود.

همه انسانها کم و بیش پرونده‌های سیاه و تاریکی در نامه اعمال خود دارند که اگر با ادب و نزاکت رفتار کنند مانع غرور بی ‌جا و تکبر آنها شده و خود مانع خوبی برای بسیاری از رذایل اخلاقی است.

در درخواست و تقاضا از خداوند هم بدون واسطه و هم با واسطه سفارش شده است. هم می‌توانید مستقیماً از خداوند طلب حاجت کنید و هم می‌توانید اولیاء حق را واسطه قرار دهید هر دو ممدوح و درست است.

استخاره خود شرایط ویژه‌ای دارد و در هر صورت استخاره درست نیست خصوصاً استخاره با قرآن کریم که لازمه آن احاطه و فهم دقیق معانی قرآنی است و این برای همه افراد میسور نیست.

دنیا محفوف و پیچیده در سختی‌ها و رنج‌ها است و ما قاعدتاً به همه آروزهای خود نخواهیم رسید چون این دنیا دار مزاحمت و درگیری اسباب و مسببات با هم می‌باشد و دستیابی به همه آرزوها بسیار مشکل می‌باشد و بهتر آن است که به اندازه تلاش و کوشش خود توقع داشته باشیم و از دلبستگی‌های زیادی و بی‌مورد چشم بپوشیم.

محرومیت مسلمانان ناشی از دیانت آنان نیست بلکه عوامل متعددی دارد که باید در مجال مناسب مورد بررسی قرار بگیرند چنانچه پیشرفت غیر مسلمین ناشی از بی‌دینی یا نامسلمان بودن آنان نیست بلکه عوامل و علل خاص خود را دارد.

مثنوی مولانا داستانی بدین مضمون نقل کرده است که مردی بود همیشه اهل دعا و ذکر و توجه به حضرت حق، شبانگاهی شیطان به او القاء کرد که این همه یارب یارب گفتی ولی خداوند حتی یک لبیک نگفت، بس است و دیگر دنبال این کار نرو. پس حرف شیطان سخت او را تحت تأثیر قرار داد و دیگر از عبادت و نیایش دست کشید. تا سحرگاهی هاتفی به او گفت: خداوند می‌فرماید این توفیق که هر شبانه روز به درگاه من می‌آیی از خود من است و اگر من لبیک نگویم تو هرگز توفیق نیایش و عبادت و ذکر پیدا نخواهی کرد این خواست من است که تو زاری می‌کنی و زیر هر یارب گفتن تو لبیک من خوابیده است. و در روایات داریم که گاهی خداوند چون بنده‌ای را خوش نمی‌دارد می‌گوید فوری دعایش را مستجاب کنند و گاهی چون بنده‌ای را بسیار دوست دارد می‌خواهد که بیشتر زاری و دعا و نیایش داشته باشد و استجابت او را به تأخیر می‌اندازد. البته گاهی گناهان هم مانع استجابت دعا می‌شوند خصوصاً حرام خواری و غیبت مسلمانان

خلاصه دعا استجابت نمی‌شود چون الف: استجابت آن خلاف مصلحت ما است و ما خود خبر نداریم. ب: دعای ما توقع بی‌جا و بی‌مورد است ج: دعای ما موانعی دارد مثلاً غیر مشروع است یا ما اهل غیبت و حرام خواری و دیگر گناهان از این دست هستیم د: دعای ما مستجاب نمی‌شود تا بیشتر به حضرت حق روی آوریم و این عامل تکامل ما می باشد.

 

/ 9 نظر / 4 بازدید
HASTEMENE

حاجی دمت گرم خیلی باحاله.یاعلی

HASTEMENE

[زبان][خجالت][قلب][دلشکسته][پلک][بغل][گل][قلب][گل][خداحافظ]

بسیار خوبه .

az saytet bazdid kardam vghean jaleb bod hasan Hasan: dastet dard nakone

خدا خيرت بده انشاا.. خدا اجرت بده و بيشتر از اون كه فكر ميكني از حق تعالي جواب بگيري خيلي عالي بود

خیلی خوب بود دستتان درد نکند

صادقی

سلام مطالبتون خوب بود موضوع پایان نامه منم استجابت دعا هست دارم تحقیق میکنم موفق باشید